ul. Zygmunta Starego, 64-920 Piła
tel. 67 210 53 05

Stacja kolejowa w Pile jest jedną z największych w województwie wielkopolskim. Położona jest w południowej części centrum miasta, przy ulicy Zygmunta Starego. 27 lipca 1851 roku Piła otrzymała pierwsze połączenie kolejowe na trasie Krzyż – Piła – Bydgoszcz. Linia stanowiła część Królewsko-Pruskiej Kolei Wschodniej łączącej Berlin z Królewcem.

W ciągu 20 lat Piła stała się jednym z największych dworców wschodnich Niemiec. Wzorcowym obiektem stała się okrągła lokomotywownia (parowozownia) zbudowana w latach 1870- 1874. Na jej konstrukcji opierały się zbudowane w późniejszym czasie parowozownie w Magdeburgu, Hamburgu i Altonie. Pilska lokomotywownia jest jedynym ocalałym i najstarszym budynkiem tego typu w Europie. Została wpisana w rejestr zabytków województwa wielkopolskiego przez wzgląd na jej walory historyczne.

Dworzec zachował się w bardzo dobrym stanie. Jednak wraz z wpisem obiektu na listę zabytków trzeba się liczyć z tym, że nie sam budynek dworca jest wliczony, ale również tory, perony, przejście podziemne a także pisuary.

Źródło: www.dawna.pila.pl

Autor: Krystian Szczelczyk

Środa, 28 stycznia 2015
Pogoda Piła Pogoda dziś 
Turystyka i Noclegi/Zabytki
Dworzec PKP Piła Główna
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ
Jesteś niezalogowany, aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Jeżeli nie masz jeszcze konta na asta24.pl zarejestruj się


Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.
zarejestruj / przypomnij hasło

lider informacji
100% pilski kapitał
zawsze aktualne informacje
Jakub Ćwirlej
redaktor naczelny
Dziennikarze: Kaja Kunicka, Klaudia Siekańska, Michalina Pieczyńska, Piotr Gadzinowski, Piotr Urbaniak, Tomasz Muszczek, Łukasz Kędziora, Michał Lach (sport)
Fotoreporterzy: Piotr Chamczyk, Zbigniew Komorowski, Kazimierz Maszek, Michał Rybicki
redakcja
Monika Mieleszko, Mateusz Kaczmarek, Monika Chura Quispe, Tomasz Odor, Przemysław Gallus, Marcin Krzeszewski, Aleksandra Wojciechowska, Lucyna Tatera, Kamil Pohl, Przemysław Lipiecki, Ewelina Badura
grupa fotoreporterów asta24.pl